Po skandynawsku

W każdej branży co sezon pojawiają się nowe trendy, które całkowicie dominują rynek na krótki okres czasu. Często są to tylko pomysły, które cieszyły się popularnością lata wcześniej, ale znowu zaczynają być wykorzystywane. Tak jest i w tym przypadku.

Dlaczego wszystko skandynawskie?

Od dłuższego czasu można zauważyć, że skandynawskie trendy dominują w większości istniejących dziedzin, zwłaszcza można je zauważyć w jedzeniu, a także w naukach języka. Już kolejny rok z rzędu, języki skandynawskie w Polsce są najpopularniejsze, zaraz po angielskim i niemieckim. Dotyczy to również aranżacji wnętrz. Zdecydowanie coś nas zachwyca w idei chłodnego i stonowanego pomieszczenia. A może ma to tylko dać nam namiastkę luksusu, w jakim wierzymy, że Skandynawowie żyją? W końcu, według wszystkich rankingów, Dania, Norwegia oraz Szwecja oferują najwyższe zarobki oraz najlepszą jakość życia.

Z czym to się je

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz rzeczywiście przypomina klimat w jakim żyją Skandynawowie. Jasne, chłodne pomieszczenia, które na dodatek są przestronne, rzeczywiście mogą przypominać śnieżne tereny, których nie mało w tamtych rejonach.
Nie oznacza to, że cały dom urządzony w tym stylu przypomina stary, czarno-biały film. Wręcz przeciwnie. Tak naprawdę, biała, szara i czarna kolorystyka tylko podkreśla dodatkowe elementy wystroju każdego pokoju. To właśnie one posiadają wyraziste, często jaskrawe kolory, takie jak czerwony, zielony, żółty, czy też pomarańczowy. Pozwala to na połączenie chłodnej elegancji z barwną oryginalnością. Zwłaszcza w okresie zimowym te kolory pomiędzy bielą sprawiają najwięcej przyjemności.

Skandynawia to więcej niż Norwegia i Szwecja

Duńskie oraz Fińskie rozwiązania stylistyczne w aranżacji mieszkania znacząco różnią się od chłodnego stylu przedstawionego wyżej. Duńczycy stawiają na subtelność, delikatność i wygodę. Dlatego wykorzystywane są miękkie tkaniny, zaokrąglone krawędzie oraz puchate akcesoria. Finowie preferują ciężkie i ciemne materiały, które mają przełamać jaśniejsze pomieszczenia.