Poznaj najnowsze trendy w aranżacji ogrodu

Tak jak i inne rodzaje architektury aranżacja ogrodów zmienia się w zależności od panującej mody. Co więcej – na wygląd terenów zielonych ma wpływ także zmieniająca się pogoda, często determinując rodzaj roślin czy ozdób, których możemy użyć do dekoracji.

Misja ogród 2016

Jak co roku w aranżacji polskich ogrodów dominowała różnorodność. Jednak niektóre rośliny zdecydowanie zdominowały przydomowe trawniki. Należą do nich między innymi:
- trawy. I to różnego rodzaju. Powoli odchodzi się od zapełniania każdej przestrzeni krzaczkiem, kwiatami czy rabatkami i pozwala, aby zastąpiła je wypielęgnowana, wiecznie zielona trawa.
- werbena patagońska. To zdecydowany hit tego roku – bylina, która kwitnie już w pierwszym roku po wysiewie. Zachwyca intensywnymi kolorami i przyciąga piękne motyle.
- jodła kalifornijska – to typowo górskie drzewo, które dzięki swoim walorom estetycznym gości w wielu ogrodach w całej Polsce – nie tylko w górach. Roślina odróżnia się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki.

Modne dodatki

Ogród to nie tylko rośliny – coraz większą rolę odgrywają aranżacje i dodatki. W 2016 roku szczególną popularność zdobyło surowe drewno, które doskonale nadaje się do tworzenia elementów wyposażenia ogrodu – donic, ławek, huśtawek czy ozdobnych figur. Moda na ten surowy design przywędrowała do Polski ze Skandynawii, której mieszkańcy od zawsze cenili prostotę, elegancję i estetykę.
Dużą rolę w ogrodzie pełni także odpowiednie oświetlenie. Ostatni rok to prawdziwy wysyp akcesoriów i lampek wykorzystujących energooszczędną technologię ledową, która doskonale sprawdza się na otwartym terenie.

Minimalizm zawsze w modzie

Szczególnie ostatnie lata pokazały, że sadzenie zbyt dużej ilości drzew, krzewów i kwiatów wcale nie wygląda estetycznie. Dlatego współczesne ogrody projektowane są raczej w wersji minimalistycznej. Zamiast wielu mniejszych roślin właściciele i projektanci stawiają na większe krzewy i drzewa, które w sposób elegancki i subtelny wypełniają zieloną przestrzeń.